THE NORTHERN & MIDLAND COUNTIES BEAGLE CLUB - 22 CLASS CHAMPIONSHIP SHOW 
Saturday 19th October 2019

BIS: Ch Davricard Harlequin, RBIS & BPIS Davricard Saffron BVIS: Ch Molesend Kafton JW ShCM


Class 1  Minor Puppy Dog

1st - FOSTER Mr BP & Jones - Detrick Secretariat At Stormpasture
2nd - CAPLE Mrs HJ - Morsefield Mudlark
3rd - SIMKIN Mr & Mrs D&K - Eardley Will Power At Simeldaka
Res - HALL Mrs WP & Mr DP - Cliffmere Seeker

Class 2  Puppy Dog

1st - CRAIG Mr DR - Davricard Jacob  BEST PUPPY DOG & RES BEST PUPPY IN SHOW
2nd - BINKS Mr P & Ms NA  & STEWARD, Ms N - Dughallmor I am Legend
3rd - HENNINGSSON DUNDAS Mr & Mrs R - Julemark Luther
Res - FINDLEY Mrs F - Rhiconich Dominio

Class 3  Junior Dog

1st - QUINNEY -SPENCER Miss CJ - Quincerhound Oreo Bark
2nd - SNEDDEN Mr & Mrs JJ & C - Newlin Quick Step At Hardexspen

Class 4  Yearling Dog

1st - EDGE Mrs E & JAMES-DOW Mr L - Fallowfield Xavior Of Jalhar NAF TAF
2nd - SNEDDEN Mr & Mrs JJ & C - Newlin Quick Step At Hardexspen

Class 5  Novice dog

1st - CAPLE Mrs HJ - Morsefield Mudlark
2nd - LEWIS Mr & Mrs SK - Tulson Grafter

Class 6  Graduate Dog

1st -  QUINNEY -SPENCER Miss CJ - Quincerhound Oreo Bark
2nd - SNEDDEN Mr & Mrs JJ & C - Newlin Quick Step At Hardexspen
3rd - SNEDDEN Mr & Mrs JJ & C - Fallowfield Evolution At Hardexspen Sh.CM
Res - LEWIS Mr & Mrs SK - Tulson Grafter

Class 7  Post Graduate Dog

1st - EDGE Mrs E & JAMES-DOW Mr L - Jalhar Gives You The Edge
2nd - HEWITT Miss K - Wildas Jerry Seinfeld AW(G)
3rd - STATHAM Mr GW & Mrs MA - Brigam Roman Reigns
Res - CANEY Mr RC & Mrs M Springpine Trump Card
VHC - LEADER Mrs S - Rosrodens Debonair

Class 8  Mid Limit Dog

1st - LOVATT Mr S & Mrs K - Bjornhagen Sweet Bayleaf JW Sh CM
2nd - GOLDBERG Mr MW & Mrs JS - Newlin Perth At Molesend
3rd - DAVIES Mrs VM - Barrvale Ganymede
Res - THORNTON Mrs J & Miss E - Nedlaw Trumpeter With Maplelayne
VHC - FINDLAY Mrs & Miss FS & EL - Rhiconich Rhys

Class 9  Limit Dog

1st - HARDISTY Ms S - Eardley Alec Tricity At Blunderhall JW
2nd - HAVARD Mrs & Miss P & L - Annavah Phoenix
3rd - TAYLOR Miss DG & TAYLOR Mrs SY - Deaconfield Kingcraft
Res - BINKS Mr P & Ms NA & STEWARD, Ms N - Beighleigh Bilberry
VHC - JONES Miss C - Newlin Preston To Clairdale JW

Class 10  Open Dog

1st - CRAIG Mr DR - Ch Davricard Harlequin  DCC & BEST IN SHOW
2nd - JONES & JEPSON Messrs T & S - Bayard Adam Guessing For Eardley  RDCC 
3rd - COATES Mr & Mrs J & D - Royal Pack Ukraine Leader Forever At Gladstyle(Imp)
Res - HUNT Mrs M & NORRIS Miss JL - Ch Shercroft Apollo JW ShCM
VHC - THORTON Miss E - Ch Nedlaw Benedict With Maplelayne JW

Class 11  Veteran Dog

1st -  GOLDBERG Mr MW & Mrs JS - Ch Molesend Kaftan JW ShCM  BEST VETERAN IN SHOW
2nd - MCBAIN Miss SZ & STEVENS Mr M - Bondlea Layman
3rd - FOSTER Mr BP & JONES Mr P - Ch Stormpasture Holimoli
Res - DAVIES Mrs V - Stormpasture Trumps Image
VHC - MEAD Mrs RLA & Mr D - Dialynne Cinnaman for Rosroden






Class 12  Minor Puppy Bitch

1st - CRAIG Mr DR - Davricard Saffron -  BITCH CC, BEST OPPOSITE SEX & BEST PUPPY IN SHOW
2nd -  HARDISTY Ms S - Blunderhall Fleur Tayhuss
3rd - PRECEY Miss S & BOLAN Mr A - Detrick Audacity
Res - TOFTS Mrs A - Jarrowley Larksrise
VHC - COATES Mr & Mrs J & D - Gladstyle Better Days

Class 13  Puppy Bitch

1st - HARDISTY Ms S - Blunderhall Miss Bee Hayvin
2nd - JONES Miss C - Clairedale Evelyn
3rd - FOSTER Mr BP & JONES Mr P - Stormpasture Perchance
Res - HENNINGSSON DUNDAS Mr & Mrs R - Julemark Lolita
VHC - MCBAIN Miss SZ & STEVENS Mr M - Blitzlilie Girl With No Name

Class 14  Junior Bitch

1st - AYRES-COUSINS Mrs C - Viracocha Onya Marks
2nd - CRAIG Mr DR - Davricard Jazzmin
3rd - HAVARD Mrs & Miss P & L - Annavah Candy Crush
Res - JONES & JEPSON Messrs T & S - Eardley Anna Sasin
VHC - FINDLEY Mrs F - Rhiconich Helena

Class 15  Yearling Bitch

1st - JONES & JEPSON Messrs T & S - Seiont Ffion From Eardley    RES BITCH CC
2nd - HUNT, NORRIS, CARMICHAEL & STARBROOK - Shercroft Liberty
3rd - LENNARD Mr & Mrs KE - Butterow Rumba
RES - TOFTS Mrs A Jarrowley Teasel
VHC -  STATHAM Mr GW & Mrs MA - Brigam Silver Lady

Class 16  Novice Bitch

1st - HARDISTY Ms S - Blunderhall Miss Bee Hayvin
2nd - JONES Miss C - Clairdale Evelyn
3rd - MCBAIN Miss SZ & STEVENS Mr M - Blitzlilie Girl With No Name
Res - STATHAM Mr GW & Mrs MA - Brigam Silver Lady

Class 17  Graduate Bitch

1st -  AYRES-COUSINS Mrs C - Viracocha Onya Marks
2nd -  MCBAIN Miss SZ & STEVENS Mr M - Blitzlilie Girl With No Name
3rd - MORRISON Mrs W - Bowerswell Lamm Takra
Res - KIMBER Miss S - Coachbarn Crier
VHC -  STATHAM Mr GW & Mrs MA - Brigam Silver Lady

Class 18  Post Graduate Bitch

1st - HUNT Mrs M - Bondlea Lucy JW
2nd - COATES Mr & Mrs J & D - Gladstyle Moments Of Glory
3rd - ARDEN Mrs S - Madika Spot On JW ShCM AW(G)
Res - LENNARD Mr & Mrs KE - Butterow Rumba
VHC -  CANEY Mr RC & Mrs M - Springpine Tittle Tattle

Class 19  Mid Limit Bitch

1st - DAVIES Mrs VM - Barrvale Grace
2nd - HUNT Mrs M - Bondlea Lucy JW
3rd - HAVARD Mrs & Miss P & L - Annavah Lady Gaga
Res - JONES Miss C - Clairdale Damia
VHC -  HENNINGSSON DUNDAS Mr & Mrs R - Chequers Countess Mary mit Julemark (Imp) JW

Class 20  Limit Bitch

1st -   HENNINGSSON DUNDAS Mr & Mrs R - Julemark Ariadne
2nd -  MEAD Mrs RLA & Mr D - Rosroden Cherry Kisses
3rd - FINDLEY Mrs F - Rhiconich Primrose
Res - BROWN Mrs D - Raimex Reed Bunting
VHC -  MORRISON Mrs W - Bowerswell Fara 

Class 21  Open Bitch

1st - HAVARD Mrs & Miss P & L - Ch Annavah Knick Knack
2nd - CRAIG Mr DR - Ch Davricard Honeybee
3rd - JONES & JEPSON Messrs T & S - Eardley Izzy Cummings
Res -  BROWN Mrs D - Ch Raimex Brittany JW
VHC -  LEADER Mrs S -  Rosrodens Aphrodite

Class 22  Veteran Bitch

1st - COTTRELL Mrs C - Eardley Merry Magdalane
2nd - ARDEN Mrs S -  Barterhound Rosebud At Madika JW ShCM AW(S)
3rd -  MORRISON Mrs W - Newlin Iona at Bowerswell ShCM
Res - LENNARD Mr & Mrs KE - Butterow Oriole
VHC - BROWN Mrs D - Raimex Rowanberry JW