56TH BREED CHAMPIONSHIP SHOW - Monday 30th August 2022

Judge: Mr Mike Denny (Janimist)



BEST IN SHOW - Gempeni Cornflower, BEST OPPOSITE SEX - Ch Serenaker Armani, BEST PUPPY - Felinoak El Koko Loko, BEST VETERAN - Dutch & UK Ch Eardley Jay Walking

DOGS


Class 1    Minor Puppy Dog    4 Entries

1st - BRIDGEMAN Ms D & LOGUE, Mr Hughie Kingswin Bug 'A' Lugs    BEST PUPPY DOG
2nd - JONES Miss C Clairdale Fusiller
3rd - TOFTS Mrs A Jarrowley Marlow
Res - HEWITT MISS K Madika Pretty Pretty Good

Class 2    Puppy Dog    3 Entries

1stHEWITT MISS K Madika Pretty Pretty Good
2nd - BEARD Mr J Kellitcreed Sweeney Tod

Class 3    Junior Dog    6 Entries

1st - TAYLOR Miss DG Deaconfield Lancer
2nd - DAWSON Ms SJ & GOODALL Mr SJ & HARRISON Miss K Rundle Decathlon
3rd - TIMMINS Miss H Timollymae Ace
Res - LEADER Mrs S Molesend Dice

Class 4    Yearling Dog    3 Entries

1st - JONES Mr TN & JEPSON Mr SA Eardley Specsaver
2nd - PARKER & STEVENS Miss & Mr S&G Serenaker George Gently
3rd - JONES Mr ET & Mrs J Molesend Colt

Class 5    Novice Dog    4 Entries

1st TAYLOR Miss DG Deaconfield Lancer
2nd - BRIDGEMAN Ms D & LOGUE, Mr H Kingswin Bug 'A' Lugs 
3rd -  JONES Miss C Clairdale Fusiller
Res - HEWITT MISS K Madika Pretty Pretty Good

Class 6    Graduate Dog    3 Entries

1st - BELL- THOMAS Mrs S & THOMAS, Mr A Amorpapaver Jupiter
2nd - COATES Mr J & Mrs D Gladstyle Magic Moment
3rd - LEADER Mrs S Molesend Dice

Class 7    Post Graduate Dog    2 Entries

1st - HUNT Mrs M& FORD, Mr R Bondlea Woodlark
2nd - LEWIS Mrs C Sparrowgill Smarty For Fallowfield

Class 8    Mid Limit Dog    No Entries

Class 9    Limit Dog    4 Entries

1st - HENNINGSSON-DUNDAS Mrs MA & Mr P Julemark Luther
2nd - FOSTER Mr B & JONES Mr P Stormpasture Rocketman
3rd - WOODCOCK Mr J & Mrs J Molesend Verdict At Roddwood
Res - LOVATT Mrs KMB & Mr SM Bjornhagen Sweet Bay Leaf JW Sh.CM SHcex

Class 10    Open Dog    7 Entries

1stPARKER & STEVENS Miss & Mr S&G Ch Serenaker Armani    CC & RESERVE BEST IN SHOW
2nd - CRAIG Mr DR Ch Davricard Jacob (Ai)    RCC
3rd LEWIS Mrs C Fallowfield Vincent
Res JONES Miss C Ch Newlin Preston To Clairdale JW
VHC - TAYLOR Miss DG & Mrs SY Deaconfield Kingcraft

Class 11    Veteran Dog    4 Entries

1st - HAVARD Miss & Mrs LA & PJ Ch Annavah Felix    BEST VETERAN DOG
2nd - PHILLIPS Miss AM & KEYTE Miss AP Lanesend Segenhoe JW SHcm
3rd - HUNT Mrs M & NORRIS Ch Shercoft Apollo JW SHcm
Res - DAWSON Ms SJ & GOODALL Mr SJ Ch Janfrey Randal Upon Rundle JW SH





BITCHES


Class 12    Minor Puppy Bitch    3 Entries

1st - HENNINGSSON-DUNDAS Mrs MA & Mr P Julemark Persephone
2nd - LANGMAN Mrs S & Mr I Madika High Flyer At Bonwillan
3rd BRIDGEMAN Ms D & LOGUE, Mr H Kingswin Looks Like Trouble

Class 13    Puppy Bitch    8 Entries

1st - TANNER Mrs C Felinoak El Koko Loko    BEST PUPPY BITCH & BEST PUPPY IN SHOW
2ndCOATES Mr J & Mrs D Gladstyle Too Close To Call
3rd FOSTER Mr B & JONES Mr P Molesend Flaxen At Stormpasture
Res BEARD Mr J Kellitcreed Cotton Candy
VHCLANGMAN Mrs S & Mr I Madika High Flyer At Bonwillan

Class 14    Junior Bitch    6 Entries

1st CRAIG Mr DR Davricard Marcia (Ai)    RES CC
2nd HAVARD Miss & Mrs LA & PJ Annavah Princess Tiana
3rd JONES Mr TN & JEPSON Mr SA Eardley Caught In The Act
ResTAYLOR Miss DG Deaconfield Lyric
VHC - RICHMOND Mrs L Canowindra Northern Dancer

Class 15    Yearling Bitch    9 Entries

1st PARKER & STEVENS Miss & Mr S&G Serenaker Agatha Raisin
2nd - HUNT Mrs M Dufosee Lyla At Bondlea JW
3rd - LENNARD Mr & Mrs KE & J Butterow Token
Res - GOLDBERG Mr & Mrs MW & JS Molesend Dormouse
VHC BEARD Mr J Kellitcreed Back Chat

Class 16    Novice Bitch    6 Entries

1stTANNER Mrs C Felinoak El Koko Loko 
2nd BRIDGEMAN Ms D & LOGUE, Mr H Kingswin Looks Like Trouble
3rd - CYPRIEN Miss J Blunderhall Enchantment Among Jocerik
Res - LOVATT Mrs KMB & Mr SM Bjornhagen Treasurehunter
VHC - PORTER Mrs S Puddlehill Wanda Maximoff

Class 17    Graduate Bitch    3 Entries

1stBELL- THOMAS Mrs S & THOMAS, Mr A Amorpapaver Juno
2nd -  MATHISON Mrs J Princess Bella Of Redcharm
3rd PORTER Mrs S Puddlehill Wanda Maximoff

Class 18    Post Graduate Bitch    4 Entries

1st - MACDOUGALL Mr KR Molesend Will 'O' Wisp
2ndCOATES Mr J & Mrs D Gladstyle Moments Of Glory
3rd - HUNT Mrs M Dufosee Lyla At Bondlea JW
Res - PORTER Mrs S Puddlehill Wanda Maximoff

Class 19    Mid Limit Bitch    7 Entries

1st - ARDEN Mrs S Annavah Star Above Madika
2nd - TOFTS Mrs A Jarrowley Larkrise
3rd -  DAWSON Ms SJ & GOODALL Mr SJ Evalux Crashmere Upon Runde JW
Res RICHMOND Mrs L Canowindra Kiara 
VHC - BANKS Mrs P & Miss DV Forgebanks Raindrop

Class 20    Limit Bitch    13 Entries 

1st LEWIS Mrs C Fallowfield Royal Rosie
2nd - FOSTER Mr B & JONES Mr P Stormpasture Rockette
3rd -HUNT Mrs M & NORRISRaimex Reed Bunting
Res -MACDOUGALL Mr KR Molesend Wistful
VHC BEARD Mr J Kellitcreed Jessica Barker

Class 21    Open Bitch    8 Entries

1st - DEANS Ms H Gempeni Cornflower    CC & BEST IN SHOW 
2nd HAVARD Miss & Mrs LA & PJ Ch Annavah Buttercup
3rdCRAIG Mr DR Ch Bayard Glory Bee
ResLEWIS Mrs C Fallowfield Fern
VHCJONES Mr TN & JEPSON Mr SA Eardley Anna Sasin

Class 22    Veteran Bitch    7 Entries

1st JONES Mr TN & JEPSON Mr SA Dutch & UK Ch Eardley Jay Walking    Best Veteran & BVIS
2ndARDEN Mrs S Madika Spot On JW SHcm AW(G)
3rdHUNT Mrs M & NORRIS Shercroft Duchess JW SHcm
Res - AMBRIDGE Mrs G Tiger Lilly Blossom
VHC - HUNT Mrs D Ch Raimax Brittany JW



Judges Critique

N&MCBC Aug 2022.odt N&MCBC Aug 2022.odt
Size : 11.603 Kb
Type : odt